Boj a vybavení

Pravidla boje a zbraní najdete ZDE.

Výstrojní dokument o zbrojích a štítech najdete ZDE.

Úvod

Boj na Symposionu nebude stěžejní částí programu, počítáme se zhruba 3-4 hodinovým odpoledním blokem. Pokud tedy bojovat neplánujete, hru si rozhodně užijete stejně. Pokud naopak bojovat chcete, bude dostatek prostoru na to si netradiční boj ve falanze vyzkoušet a získat cenné zkušenosti pro případnou antickou fantasy bitvu v budoucnosti.

Před bojem bude krátký workshop, kde si zopakujeme pravidla a boj vyzkoušíme.

Jednou z Herních disciplín bude duelový turnaj Falangitů. Na ten je povinné mít helmu a velký štít, duelová oboustranná kopí poskytneme my, organizátoři. Pokud se chcete turnaje účastnit, ale nemáte možnost dát dohromady vybavení, tak zavčasu napište organizátorům.

Druhou částí bojového bloku bude boj ve skupinách. Zdali půjde o soutěžní disciplínu a jakým způsobem bude probíhat se rozhodneme na základě počtu bojových postav a jejich vybavení. V boji skupin se dá nastoupit jako dva typy pěchoty, Falangita a Harcovník.

Protože k antice patří bronzové a mosazné zbroje a zbraně, rozhodli jsme se podpořit využití těchto materiálů. Ve světě Symposionu je bronz/mosaz silnější materiál než železo. Proto vás mosazné, bronzové či pomosazené kusy zbroje chrání před všemi zbraněmi na dálku, které plát, nebo šupinu zasáhnou. Kusy zbroje, které jsou pouze nabarvené na zlatou/bronzovou tuto výhodu neposkytují.

Více informací o doporučených zbrojích najdete zde:

Zbroje

Falangita

Ozbrojen kopím a velkým štítem, falangita je základním vojákem všech národů Pobřeží. Na naší hře jsou pro falangity povinné i helmy, ale pro všechny národy je možnost používat helmy provazové i prošívané. Falangita může být zakutý v těžké panopli podle Dendry s osmičkovým štítem, ale i extrémně lehký jen se štítem a prošívanou helmou. Pro falangitu je i hlava zásahovou plochou.

Falangita má v základu 2 životy. Za vhodnou zbroj na torzo je +1, pokud je pěkná a kryje celé torzo další +1, za dobré holenice +1 a za opravdu skvělý vizuál poslední +1. Maximální počet životů je tedy 6.


Štít doporučujeme dostatečně velký (90cm+) a s takovým držením, které chrání obličej bez toho, abyste ho museli aktivně zvedat. Spousta našich národů využívá atypické tvary, jako žraločí vejce Atloi, nebo Epitrakské variace na boetské štíty, ale doporučujeme se i u těchto inspirovat držením a rozložením Řeckých aspisů, nebo raně Římských oválných skut. Horní hranici velikosti stanovovat nebudeme, ale zkuste být rozumní, ať si pěkně zabojujem. Okraje štítů je třeba zajistit tak aby netrhaly měkčené zbraně. Pokud máte okraj štítu kovový, nebo pouze dřevěný, tak ho stačí obalit dvěma vrstvami kobercové pásky, nebo potáhnout pruhem kůže. Pokud je váš štít potažený látkou nebo kůží, tak ho není třeba upravovat.

Všechny typy štítů na Symposion, kromě řeckých aspisů, je možné pořídit poměrně levně z překližky, obzvláště pokud jste schopni si je dodělat sami z korpusu. Pokud potřebujete poradit, kde objednávat, nebo si nevíte rady s konstrukcí, nebojte se nás kontaktovat, nebo napsat na FB skupinu. Jako organizátoři máme k dispozici formu na sklolaminátové aspisy a pokud nás kontaktujete včas, tak jsme schopni vyrobit, nebo zapůjčit.


Kopí falangity je ve světě Symposionu vždy jednoruční, Makedonské sarissy a ramenní štíty neexistují. Hrot musí být měkký a stavěný na larpy, maximum povolené tvrdosti jsou hroty od FakeSteel Armory. Patku kopí je třeba zajistit alespoň kobercovou páskou, ideálně i trochou pěny. Ideální délka je z naší zkušenosti kolem 2,3 metrů. Doporučujeme nepoužívat standardní 3cm tlusté ratiště, která jsou pro jednoruční držení příliš těžká. Máme nakoupenou zásobu 25mm jasanových tyčí a můžeme je nabídnout lehce pod pořizovací cenou. Pokud o ně budete mít zájem, tak nám prosím napište s dostatečným předstihem.


Poboční zbraně pravděpodobně v boji skupin ani duelech nevyužijete, ale bude možné dle zájmu zorganizovat duely. Platí pro ně stejná pravidla a doporučení jako u Harcovníků.


Abychom ocenili investice do vybavení, pokud bude překonána kapacita hry, budou mít přihlášky falangitů velkou přednost ve výběru.

Harcovník

Nedílnou součástí všech armád Symposionu jsou lehké jednotky harcovníků, které se drží mimo hlavní šiky a zasypávají nepřátele projektily. Některé jednotky se naopak specializují ve zneškodňování nepřátelských střelců a nosí lehké zbroje a malé štíty.

Harcovníci na Symposionu nemají povinné helmy a hlava u nich není zásahovou plochou, ale nesmí používat kopí a mají omezenou velikost štítů. Nevýhoda v přímém boji s falangitou, která z těchto pravidel plyne je zcela záměrná. Harcovníci by měli primárně bojovat mezi sebou a proti falangitům používat zbraně na dálku. Za harcovníka se můžete účastnit bojových disciplín i pokud nechcete bojovat na blízko, je možné kdykoliv zahlásit "smrt" a boji na blízko se vyhnout.


V základu mají harcovníci jen 1 život a dostávají +1 za helmu, +1 za zbroj na trupu a +1 za skvělý celek, celkem tedy mohou mít maximálně 4 životy. (Pokud máte kompletní zbroj, zvažte zapůjčení kopí a štítu.)


Zbraně na dálku obsahují tři kategorie - oštěpy, praky a luky. Vrhání kamenů bez praku je sice historicky efektivní, ale na naší hře není povolené.

Oštěpy musí být lehké s tenkým PVC nebo dřevěným ratištěm a dostatečně zajištěnou a vyměkčenou špičkou. Vhodné jádro hlavice jsou gumové nástavce na vycházkové hole obalené dalším měkčením. To by mělo být vepředu alespoň 4cm tlusté a nemělo by tvořit výraznou špičku.

Praky by měly střílet na základě roztočení, ne gumy. Projektily musí být dostatečně měkké, nejjednodušší řešení je ponožka nacpaná hadry a poté trochu stažená kobercovou páskou. Tenisové míčky jsou příliš tvrdé, míčky na soft tenis špatně létají.

Luky se řídí standardními pravidly českých larpů, nesmí mít silnější nátah, než 15kg a musí střílet bezpečné larpové šípy. Euro šípy jsou zakázané. Pokud si nejste jistí konstrukcí šípů, napište nám.


Poboční zbraně mohou být libovolné sekery, meče, falxy, mlaty… Vyhněte se prosím zbraním, které očividně patří do modernějšího historického období. To se týká zejména středověkých mečů, které budou působit výrazně nepatřičně. Maximální délka pobočky je cca 140cm a nesmí se s ní bodat.
Pokud vhodnou pobočku nemáte, doporučujeme vyrobit jednoduchý kyj, klidně jenom z mirelonu a laminátové tyče na rajčata. U takové konstrukce je třeba dobře zakulatit a zajistit konce jádra páskou, aby se mirelon netrhal.


Harcovnické štíty
by měly být malé, ideálně pod cca 75cm v průměru. Pokud máte štít větší, zvažte roli falangity. Okraje štítu musí být potažené, nebo zajištěné páskou, kůží, nebo látkou, stejně jako u falangitů. 

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky